3 nejrozšířenější mýty o bezlepkové dietě

Bezlepková dieta je v posledních letech velmi populární. Tento módní trend se k nám rozšířil z USA a uvádí se, že v současnosti až jedna třetina Američanů dobrovolně vyloučila lepek ze svého jídelníčku ve snaze snížit váhu či vyřešit své zdravotní problémy. A co to ten lepek vlastně je a má tato dieta opravdu tak blahodárné účinky na naše zdraví?

shutterstock_486745783

Jaké potraviny obsahují lepek

Lepek neboli směs dvou bílkovin najdeme v pečivu, omáčkách, těstovinách, jíškách, některých uzeninách a dokonce i v pivu. Pozor si na něj musí dát především lidé, kteří jsou na něj alergičtí či trpí celiakií, což je chronické onemocnění sliznice tenkého střeva. V těchto případech se opravdu vyplatí vyhnout se konzumaci lepku, protože nedodržování striktní diety může vést k trvalému porušení funkce tenkého střeva či alergickým reakcím, které se mohou projevit ve formě astmatu, atopických ekzémů či střevními a žaludečními problémy.

A jaký má smysl vyhýbat se lepku pokud nás nic netrápí? Vědecké výzkumy zatím neprokázaly, že by bezlepková dieta byla obecně prospěšná našemu zdraví, přesto kolem ní existuje řada mýtů.

Při bezlepkové dietě zaručeně zhubnu

Častou motivací lidí, kteří se dají na bezlepkovou dietu, je touha shodit přebytečné kilogramy. Vynechání lepku však v žádném případě není nízko sacharidová dieta.  Často je tomu právě naopak, protože pšenice a jiné obiloviny s obsahem lepku jsou v bezlepkových potravinách nahrazovány právě cukry!

Bezlepkové potraviny jsou méně kalorické

Vynechání lepku z našeho jídelníčku sice opravdu může mít vliv na hubnutí, ale nesouvisí přímo s konzumací lepku jako takového. Pokud totiž pečivo či sušenky nahradíme například zeleninou, přijímáme méně kalorií a tím pádem můžeme i zhubnout.

Bezlepkové potraviny jsou výživnější

Pokud si kupujete bezlepkový chléb v domnění, že jsou tyto potraviny zdravější, není to pravda. Bezlepkové variace pečiva, cereálií či těstovin nejsou obohaceny o další vitamíny či železo. Namísto lepku zde často bývá mnoho sacharidů a tuků.

Jak odhalit alergii na lepek

Bezlepková dieta má skutečný význam opravdu pouze pro lidi citlivé na lepek či ty, kterým byla diagnostikována celiakie. A jak se nesnášenlivost lepku vlastně projevuje? Ne u všech lidí se objevují střevní potíže a někdo dokonce nemá vůbec žádné příznaky. Zbystřit byste měli, především pokud vás dlouhodobě trápí bolesti kloubů, špatné trávení, bolesti hlavy, únava, chudokrevnost, osteoporóza či kožní problémy. Pokud se tedy potýkáte s těmito zdravotními obtížemi, zkuste lepek na pár týdnu vysadit či absolvovat speciální krevní vyšetření.