Detoxikace organismu – start ke zdravému hubnutí

O detoxikaci organismu slyšel patrně už každý. Někdo jeho účinkům nepřikládá téměř žádnou váhu, jiný propadl jeho kouzlu a věnuje se očistě organismu pravidelně. O zbavování organismu škodlivin byly napsány stohy knih, od esoterických teorií po vědecké práce.

Ať už je pravda na jakékoliv straně, jedno je jisté. Detoxikace organismu má prokazatelné výsledky u těch, kteří se snaží zhubnout. A my se přikláníme k tomu, že výhody nepřináší jen těm, kteří by rádi viděli ručičku na váze o pár čísel níž.

Toxiny v těle

I když to zní děsivě, je tomu skutečně tak. Do našeho organismu se s potravou dostávají také toxické látky. Tělo si s nimi samozřejmě umí poradit samo, někdy je zapotřebí mu ale pomoct. V následujících řádcích se podíváme na to, kde se toxiny usazují a za jaké nepříjemnosti jsou v našem těle zodpovědné.

Nejčastěji se toxiny usazují v játrech. Díky nim pak dochází ke zpomalení metabolismu, horšímu spalování kalorií a tedy obtížnějšímu shazování kil. Toxiny se rády usazují také ve střevech a přispívají tak k plynatosti, zácpě a nižšímu vstřebávání vitamínů a minerálů. Nános v trávicím systému může přitom vážit až 10 kg! A právě díky detoxikaci se části tohoto nánosu můžete zbavit a s jeho odstraněním snížit i vaši váhu. Toxiny v mezibuněčných prostorách mají zase za následek zadržování vody v těle a z toho plynoucí vodnatost. A nakonec tukové buňky. Toxiny, které jsou v nich obsažené, snižují jejich funkčnost a díky tomu dochází k obtížnějšímu spalování.

Toxiny v těle dokáží napáchat řadu nepříjemností. Pokud se jich ale zbavíme, zbavíme se také uvedených problémů a pár kil z naší váhy.

Přirozená detoxikace organismu

Jak už jsme zmínili, tělo si dokáže s odbourání toxických látek naštěstí poradit samo. Závadné látky vylučuje kůží, dechem, nebo střevy.  Špatná životospráva ho ale dokáže pěkně potrápit.  A pokud tělo nemůže toxiny vyloučit, ukládá je, nejčastěji ve střevech. A díky tomu pak nedokáže využít všechny živiny, které přijme.

Pokud tedy potřebujete zhubnout, začněte přirozenou detoxikací těla. Můžete tak snadno zhubnout dvě až tři kila. Pozor! Nezbavili jste se tuků, ale odpadních látek.  Na začátek alespoň něco. A ještě bonus navíc. Pomůžete tím svému tělu – budete se cítit lépe!

Jak začít?

Přirozenou detoxikaci zahájíte relativně snadno – stačí zlepšit pitný režim. Dostatek tekutin zlepšuje činnost ledvin, které tak dokážou lépe vylučovat toxiny. Co to pro vás konkrétně znamená? Vypít alespoň dva litry čisté vody denně.

Krom pitného režimu se zaměřte také na příjem dostatečného množství vlákniny. Stejně tak jako je totiž alkohol pověstnou metlou lidstva, je vláknina metlou pro toxiny ve střevech. Denní dávka vlákniny by měla být až 30 gramů!

Tím jsme ale ještě nevyčerpali možnosti přirozené detoxikace. Hlavní slovo bude mít nakonec lymfatický systém, který je zodpovědný za čištění organismu. Ten podpoříte pravidelným pohybem.

Co jíst a čemu se vyhnout?

Pokud se rozhodnete začít s detoxikací organismu, měli byste se zamyslet nad tím, co jíte. Některé potraviny zkrátka našemu tělu svědčí více než jiné. Není asi žádným překvapením, že mezi ty vhodné můžeme zařadit čerstvé ovoce na všechny způsoby. Nemusíte se bát ovocných šťáv ani koktejlů. Samozřejmou součástí jídelníčku by měla být zelenina, luštěniny, brambory, rýže, čerstvé ryby či nesolené ořechy. Naše tělo rádo přivítá také přírodní jogurty, extra panenský olivový olej, balsamikový olej, česnek, zázvor, čerstvé bylinky, mletý černý pepř či med.

Mezi hlavní potraviny, kterým byste se měli v době detoxikace naopak vyhnout, patří červené maso, smetanové omáčky, sladké nápoje a jídlo z fast foodu snad už nemusíme ani zmiňovat.