Převod KJ a KCAL

Také si nejste jistí, jak správně přepočítat kalorie na kilojouly a obráceně? Matou Vás energetické tabulky na obalech potravin? Pak je tento jednoduchý kalkulátor určený právě pro Vás. Energii potřebujeme k našemu životu. Přijímáme ji ve formě chemické energie, která je uložena v živinách. Na většině obalů nacházíme hodnoty kcal a kJ, ale jen málokdo se orientuje v tom, co znamenají?

KJ
KCAL


Kalorie, nebo joule?

Kalorie i kilojouly jsou fyzikální jednotky, pomocí kterých se vyjadřuje množství tepla – resp. množství energie. Kalorie je poměrně stará jednotka, která se dnes již běžně ve fyzice nepoužívá. Původní kalorii definoval francouzský chemik Henri Victor Regnault jako množství tepla potřebného k ohřátí 1 g vody z 0 °C na 1 °C. U potravin se ale stále energetická hodnota udává právě v kaloriích (resp. běžněji v kilokaloriích).

Doporučený kalorický příjem závisí na věku, na váze, na výšce, na pohlaví, a také na tom, jak aktivní vedete život. Ale obecně lze říci, že pro aktivního muže v produktivním věku je doporučených 9 200kJ až 100 50 kJ (2 200 až 2 400 kcal) ženy jsou na tom pochopitelně vzhledem k jejich menší konstituci jinak, pro ně je denní dávka v rozmezí 7 530 až 8 370 kJ (1 800 až 2 000 kcal).

Poznámka: Kalkulátor funguje obousměrně, tedy pro výpočet obou hodnot. Zadejte tu, kterou znáte a kliknutím na „Přepočítat“ získáte druhou hodnotu.