Víte, co jíte?

Zde přinášíme pravidelné a čerstvé informace ze světa potravin, které jsou v první řadě zaměřené na praktičnost a využitelnost. Někdy půjde o testy potravin, jindy o vysvětlení problematiky nutričních hodnot či jiné téma, ale vždy se snažíme, abyste jste se dočetli něco nového a zajímavého.

Není maso jako maso. Jsou rostlinné alternativy zdravější?

před 2 roky
Tofu

O žádné jiné potravině se nevede tak vášnivá debata jako o masu. Většina lidí si nedokáže bez něj jídelníček vůbec představit a nezáleží, zda jde jen o svačinu nebo hlavní jídlo. Na druhou stranu existuje spousta argumentů, které tvrdí, že konzumace masa škodí zdraví. Platí to však pro maso z velkochovů i z biofarmy? Můžeme […]

ZOBRAZIT

Chemie v kuchyni aneb máme se éček bát?

před 3 roky
shutterstock_376614853

Éčka jsou takoví strašáci moderní doby. Varují nás před nimi kvanta článků na webu i v časopisech, diskutují o nich odborníci i laici a přesto si lidé stále nejsou jistí, jak jsou škodlivé. Přitom je najdeme ve složení skoro všech dobrot, které s chutí dennodenně baštíme. Proč je tedy výrobci do svých receptur přidávají? Máme se jich opravdu obávat? A je vůbec nějaká šance se jim vyhnout? Pojďme se jim podívat na zoubek.

ZOBRAZIT

Medvědí česnek – jarní životabudič

před 3 roky
shutterstock_261369464

Medvědí česnek patří k prvním poslům jara. Traduje se, že medvědi jej okusují po probuzení ze zimního spánku, aby si pročistili střeva. A odtud také pochází jeho lidový název. Tato divoce rostoucí bylina má však skutečně detoxikační účinky a spolu s mladou kopřivou dokáží zatočit se všemi jedy, které jsme přes zimu nastřádali. V lidové medicíně se medvědí česnek hojně využívá také na léčbu různých onemocnění – od chřipky a nachlazení až po zažívací obtíže.

ZOBRAZIT

3 nejrozšířenější mýty o bezlepkové dietě

před 3 roky
shutterstock_486745783

Bezlepková dieta je v posledních letech velmi populární. Tento módní trend se k nám rozšířil z USA a uvádí se, že v současnosti až jedna třetina Američanů dobrovolně vyloučila lepek ze svého jídelníčku ve snaze snížit váhu či vyřešit své zdravotní problémy. A co to ten lepek vlastně je a má tato dieta opravdu tak blahodárné účinky na naše zdraví?

ZOBRAZIT

Proteinové doplňky v jídelníčku

před 3 roky
shutterstock_182683421

Poslední dobou se s nabídkou proteinových doplňků doslova roztrhl pytel. Ve fitness centrech, v obchodech pro sportovce, ve zdravé výživě – tam všude můžeme narazit na nejrůznější proteinové doplňky stravy. Možná jste přesvědčeni, že proteinové koktejly jsou určeny jen pro vrcholové sportovce a kulturisty – nedostatek bílkovin (proteinů) se však může týkat každého z nás, obzvláště pokud nedbáme na vyvážený jídelníček.

ZOBRAZIT

Jak jíst zdravě po celou zimu

před 3 roky
shutterstock_183032309

Ačkoliv výběr zeleniny je v průběhu zimy menší, najdeme i v tomto období v sezónních potravinách opravdové bomby plné zdraví. Pochutnat si můžeme například na červené řepě, kterou lze upravit na sto způsobů, nebo na sušených brusinkách. A jak zeleninu zdravě uchovávat? Přírodní způsob kvašení si určitě zamilujete!

ZOBRAZIT

Načerpejte zdraví z přírodních zdrojů

před 3 roky
shutterstock_499714348

Pokud se dopujete tuny vitamínů, jíte pravidelně ovoce a zeleninu a přesto se stále cítíte vyčerpaní, je čas na změnu. Vyzkoušejte blahodárné účinky rakytníku, lněného oleje či mladého ječmenu a buďte fit celou zimu!

ZOBRAZIT

Objevte tajemství „superpotravin“

před 3 roky
shutterstock_380364796

Co mají avokádo, quinoa a aloe vera společného? Všechny patří mezi tzv. „superpotraviny“ s výjimečným obsahem živin, vitamínů, minerálů, enzymů a dalších zdraví prospěšných látek. A v čem spočívá jejich tajemství a jak je zařadit do našeho jídelníčku? Poradíme vám jak na to!

ZOBRAZIT

Léčivá síla bylinek pro letní měsíce

před 4 roky
shutterstock_164460095

Pamatujete, že jsme si je ve škole zakládali do herbáře a učili se je poznávat? Také jsme je jako malí chodívali sbírat s babičkami na louky a do lesů. Není totiž nad to, když vám bylinný čaj nebo koření z vlastnoručně nasbíraných a usušených bylinek provoní celý domov.

ZOBRAZIT

Probuďte ořechy a luštěniny k životu máčením

před 4 roky
shutterstock_21276019

Vysoký podíl bílkovin, tuků, cukrů, minerálů, vitamínů a antioxidantů je řadí k superpotravinám. Právě proto bychom je měli do jídelníčku zařazovat čím dál častěji. Bohužel víceméně všechny tyto zdravé bomby jsou pro mnoho lidí takřka nestravitelné a v důsledku toho není lidské tělo schopné absorbovat všechny potřebné živiny. Tušíte správně, jsou to ořechy, semínka, luštěniny a obiloviny.

ZOBRAZIT