Víte, co jíte?

Jakou sezónní zeleninu si můžeme dopřát v březnu

před 11 měsíci

S březnem se na pulty v obchodech dostávají nové brambory, čerstvý špenát, polníček nebo šťovík, který v lehkých salátech nejen osvěží, ale především doplní velmi důležitou kyselinu listovou. Právě tato látka je důležitá pro správný vývoj plodu v těhotenství, fungování metabolismu nebo tvorbu červených krvinek.

ZOBRAZIT

Čajovník – pozoruhodný keř z Číny

před 4 roky

Čaj se po celém světě těší mimořádné popularitě a je až k neuvěření, že u nás v Evropě jej známe pouhých 400 let. V Anglii je tento nápoj dokonce natolik oblíbený, že roční spotřeba na osobu je okolo 5 kilo. A jaká tedy byla cesta čaje na náš stůl a jak působí na náš organismus? Podle legendy […]

ZOBRAZIT

Jak se kapr dostal na náš štědrovečerní stůl

před 4 roky

Dovedete si představit Vánoce bez smaženého kapra s bramborovým salátem? Možná vás překvapí, že tomu není ještě ani sto let, co kapr připlul na náš štědrovečerní stůl. Za jeho popularizaci u nás vděčíme Magdaleně Dobromile Rettigové, jejíž recept na smaženého kapra poprvé vyšel v kuchařce až v roce 1924. Jeho obliba pak velmi rychle rostla a od poloviny […]

ZOBRAZIT

TĚSTOVINY

před 4 roky

Těstoviny jsou, dalo by se říct, potravinou starobylou či starodávnou, neboť první zmínky o těstovinách se datují do doby 1.stolení našeho letopočtu. Dle této zmínky je za rodiště těstovin možno považovat Itálii, kde se těstoviny objevily jakou součást jídla z masa a ryb. Další zmínky o těstovinách se objevují později, a to ve století dvanáctém a […]

ZOBRAZIT

Chřest, pochoutka králů i ve vašem jídelníčku

před 5 roky

V minulosti byl chřest kvůli vysoké ceně pochoutkou pouze pro bohatou smetánku. Tyto časy už jsou naštěstí dávno pryč a dopřát si jeho lahodnou chuť můžeme i my, ostatní smrtelníci. Věděli jste, že má chřest u nás dlouholetou tradici? Dlouhá léta se pěstuje na polích v Ivančicích na Moravě, které díky tomu zná celá Evropa.

ZOBRAZIT

Medvědí česnek – jarní životabudič

před 5 roky

Medvědí česnek patří k prvním poslům jara. Traduje se, že medvědi jej okusují po probuzení ze zimního spánku, aby si pročistili střeva. A odtud také pochází jeho lidový název. Tato divoce rostoucí bylina má však skutečně detoxikační účinky a spolu s mladou kopřivou dokáží zatočit se všemi jedy, které jsme přes zimu nastřádali. V lidové medicíně se medvědí česnek hojně využívá také na léčbu různých onemocnění – od chřipky a nachlazení až po zažívací obtíže.

ZOBRAZIT

Proteinové doplňky v jídelníčku

před 5 roky

Poslední dobou se s nabídkou proteinových doplňků doslova roztrhl pytel. Ve fitness centrech, v obchodech pro sportovce, ve zdravé výživě – tam všude můžeme narazit na nejrůznější proteinové doplňky stravy. Možná jste přesvědčeni, že proteinové koktejly jsou určeny jen pro vrcholové sportovce a kulturisty – nedostatek bílkovin (proteinů) se však může týkat každého z nás, obzvláště pokud nedbáme na vyvážený jídelníček.

ZOBRAZIT

Načerpejte zdraví z přírodních zdrojů

před 5 roky

Pokud se dopujete tuny vitamínů, jíte pravidelně ovoce a zeleninu a přesto se stále cítíte vyčerpaní, je čas na změnu. Vyzkoušejte blahodárné účinky rakytníku, lněného oleje či mladého ječmenu a buďte fit celou zimu!

ZOBRAZIT

Léčivá síla bylinek pro letní měsíce

před 6 roky

Pamatujete, že jsme si je ve škole zakládali do herbáře a učili se je poznávat? Také jsme je jako malí chodívali sbírat s babičkami na louky a do lesů. Není totiž nad to, když vám bylinný čaj nebo koření z vlastnoručně nasbíraných a usušených bylinek provoní celý domov.

ZOBRAZIT

Pozor na rafinovaný cukr – je to bílý jed!

před 6 roky

Asi tak nějak všichni tušíme, že nám bílý, tedy rafinovaný cukr škodí. Přesto se ho ale málokdo dokáže zcela vzdát. My ale víme, že se dá snadno nahradit daleko zdravější alternativou.

ZOBRAZIT