Aby nás klíšťata nevysála do poslední kapky

Jsou tak malá, že je pouhým okem snadno přehlédneme. Ovšem dokáží natropit pěknou paseku, protože jsou přenašeči velmi závažných infekčních nemocí. Není radno je podceňovat a raději se na ně připravit. Hádáte správně, v dnešním článku bude řeč o klíšťatech.

Proč právě kolem těchto malých broučků je takový humbuk? Přenáší totiž velmi nebezpečná onemocnění. Nejčastěji se jedná o encefalitidu neboli zánět mozkových blan, což je také jediná nemoc, proti které se můžeme nechat očkovat. Proti ostatním zatím účinná vakcinace neexistuje. Platí to pro chronické postižení kloubů a šlach čili boreliózu. Ehrlichióza, babezióza a bartonelóza nejsou sice tak rozšířené, přesto bychom se před nimi měli mít na pozoru. Nenapadají jen návštěvníky přírody lidského rodu, ale i zvířecí miláčky.

Klíšťata probouzí jarní teploty a vlhko

Tito malí roztoči nepotřebují žádný kalendář, ani budík. Apetit klíšťat se probouzí s jarními teplotami a vlhkostí prosyceným vzduchem. V přírodě se zpravidla objevují od poloviny března do půlky listopadu. Už se také stalo, že někomu pěkně pila krev i během teplé zimy, kdy se teplota vyšplhala nad 5 stupňů.

Jelikož už převažují dny, během nichž mnoho z nás venku pobíhá bez trička, byla by věčná škoda nevyužít pěkné počasí k procházce přírodou. Na klíšťata bychom si měli dát největší pozor v listnatých nebo smíšených lesích, ve vysoké trávě a v porostech na okrajích vodních toků. Daří se jim i v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách.

Pár tipů, než vyrazíme do přírody

Před procházkou nebo letní dovolenou bychom se měli držet pár zásad, aby se zbytek léta nestal noční můrou. Ideální prevencí je samozřejmě očkování proti encefalitidě. Nechat se očkovat je možné kdykoliv během roku. Nicméně, je třeba mít na paměti, že očkování začne působit až za čtrnáct dní po aplikaci druhé dávky vakcíny.

Nespoléhejme se jen na očkování. Aby se cizopasník do nás nezakousl, měli bychom mu to ztížit co nejvíce, například vhodným oblečením. Do přírody si proto vezměte zejména dlouhé světlé kalhoty, na kterých jsou klíšťata dobře vidět. Vhodná je také pevná obuv a ponožky, do nichž nohavice zastrčíme. Klíště se na kůži dostává nejčastěji ve štěrbině mezi kalhotami a obuví a pak leze směrem vzhůru do teplých a vlhkých míst.

Odhánějte hmyz nejen repelentem

Není na škodu se také nastříkat repelentem především na boty, ponožky, kalhoty i na kůži. Pozorně si přečtěte návod, podle kterého zjistíte, jak dlouho je přípravek účinný. Chemické přípravky však nemusí být to pravé ořechové. Mnoho lidem vadí charakteristický zápach. Pak také mohou způsobovat alergické reakce.

Odpuzovat nemusí jen chemické přípravky. Velmi účinné je i pravidelné užívání vitamínů skupiny B, především thiaminu neboli vitamínu B1. V těle se totiž neukládá a přebytky se vylučují póry v pokožce. Zanechávají specifický odér, který klíšťatům a dokonce komárům, ovádům a mouchám moc nevoní. Odborníci proto doporučují do jídelníčku zařadit pivovarské kvasnice, česnek či B-komplex.

Ať už vyrazíte na procházku, pod stan nebo na kolo, nezapomeňte, že tyto malé potvůrky číhají na každém kroku. Držet se několika rad, které jim znemožní, aby si na vás povečeřely, je přitom to nejjednodušší.