Aerojóga vám převrátí svět vzhůru nohama

Máte sedavé zaměstnání? Trápí vás bolesti zad či krční páteře? Pak si rozhodně nenechte ujít tzv. aerojógu, při které prožijete pocit beztíže a přitom uděláte něco pro své zdraví. Tento druh jógy se cvičí v závěsné síti a nejenže tak šetříme naše klouby a páteř, ale prokrvení hlavy v obrácených pozicích je také skvělou prevencí proti vráskám a šedinám.

Harmonizace od hlavy až k patě

Aerojóga, která bývá také označována jako flying či antigravity jóga, je unikátní v tom, že veškeré polohy jsou prováděny v síti (hamace) zavěšené od stropu. Možná si říkáte, jaký má smysl cvičit jógu v síti, když je zde většina poloh stejná jako u klasické jógy? Zásadní výhodou zavěšení v síti je právě naprosté odlehčení našeho kosterního a kloubního systému, čehož při běžném cvičení na podložce nikdy nedosáhneme. Právě díky pomalému, plynulému kývání v síti dochází k dokonalému uvolnění kloubů a páteře a celkovému protažení a harmonizaci těla. A nejen milovníci houpání v síti budou tímto cvičením nadšeni – tento poměrně mladý způsob jógy pomáhá trénovat také koordinaci, rovnováhu a přispívá ke zvýšení kondice.

Léčivé účinky poloh vzhůru nohama

Obrácené pozice jsou považovány za jedny z nejúčinnějších pozic jógy vůbec! Vyrovnávají totiž účinky gravitační síly, která na nás celý život působí. Časem se její vliv projevuje například na kůži, která je povislá, nebo na shrbených zádech a ohnuté páteři. Gravitace ale působí také na orgány v našem těle – zejména na srdce, které pumpuje krev nahoru proti směru gravitační síly. V průběhu let tak může postupně docházet ke vzniku tukových ložisek v cévách, křečovým žilám a onemocněním srdce.

V  pozicích obrácených vzhůru nohama na nás gravitační síla sice působit nepřestane, ale protože probíhá v obráceném směru, dochází k rychlému prokrvení nohou a k celkovému rozproudění krevního oběhu. Díky prokrvení mozku a hlavy, působí obrácené pozice skvěle proti únavě, podporují myšlení i soustředění a vyhlazují vrásky daleko lépe než jakékoliv krémy. Polohy vzhůru nohama s jemným houpáním přispívají také k dobrému trávení, obnově buněk a celkové očistě organismu.

Na co si dát pozor

Právě kvůli obráceným pozicím však není aerojóga vhodná pro lidi, kteří prodělali nedávnou operaci vnitřních orgánů či utrpěli poranění hlavy. Nedoporučuje se také těhotným ženám a lidem trpícím infekcí či záněty dutin, krku a očí či těm, kteří mají závažné problémy se srdcem, žaludeční vředy či srůsty obratlů.

Možnost vyzkoušet si toto unikátní cvičení se nabízí hned v několika studiích jógy, a pokud se vám zalíbí, můžete se houpat hlavou dolů i v pohodlí domova. Tento směr jógy je totiž čím dál tím více populární a speciální závěsné sítě lze snadno objednat na internetu. Síť samotná pak přímo vybízí k hravosti a zkoušení známých cviků jinak. I pokročilé pozice zde lze provádět bez zatížení krku a zad a vydržet v nich delší dobu. Aerojóga je tak vhodnou volbou jak pro začátečníky, tak i ostřílené jógové veterány.