„Clean eating“ jako životní styl

Vyzkoušeli jste už mraky ozdravných kůr, které slibovaly zázračné účinky, ale jejich efekt byl pouze krátkodobý? „Clean eating“, česky čisté stravování, nabízí návod na opravdu zdravý a hlavně dlouhodobě udržitelný způsob stravování. Nejde přitom o žádnou radikální dietu, ale o pouhou změnu přístupu k výběru a úpravě potravin. A„Clean eating“ jako životní styl
co se tedy pod pojmem „clean eating“ skrývá?

Vím, co jím

Tento trend k nám přišel ze Spojených států a západní Evropy a řídí se jednoduchým pravidlem – přírodní potraviny jsou lepší než ty průmyslově upravené. Logika tohoto přístupu je velmi přímočará –  chemická dochucovadla, barviva, zahušťovadla, konzervanty a další uměle vyrobené látky nejsou pro naše tělo přirozené a proto bychom se jim měli vyhnout.

„Clean eating“ však není žádné dogma a neobsahuje výčet povolených a zakázaných potravin. Vede spíš ke změně pohledu a je na každém, co si z tohoto přístupu vybere. Základním pravidlem je dát přednost čerstvým neupraveným potravinám a při nákupu se řídit štítky na obalech.  Jestliže většina zde uvedených látek připomíná periodickou tabulku prvků, je lepší se takové potravině vyhnout.

 

Vyvážený jídelníček

Ani toto pravidlo čistého stravování není žádnou novinkou – naše strava by měla být vyvážená a obsahovat správný poměr minerálů, vitamínů, sacharidů, bílkovin a tuků. Do svého jídelníčku bychom tedy měli zařadit velké množství ovoce a zeleniny, celozrnné výrobky, semínka a ořechy.  Opět je důležité vyhnout se průmyslové úpravě – tedy umělému konzervování či chemickému ošetření. Ideální jsou produkty z ekologických farem či ty, které si vypěstujeme sami.

Maso bychom podle tohoto přístupu měli vybírat pouze nízkotučné (ryby, kuřecí či krůtí), protože právě v tuku zvířat se ukládají chemické látky, které zvíře přijalo stravou. Vyhnout bychom se měli také rafinovanému cukru a umělým sladidlům v nápojích, nejlepší jsou proto neslazené čaje a čistá voda.

 

„Clean eating“ vám nebude sledovat kalorie či zakazovat tuky, ale povede vás k uvědomělému výběru a úpravě surovin – přírodní potraviny jsou totiž chuťově dokonalé a není třeba je průmyslově vylepšovat. Čisté stravování je zkrátka životní styl postavený na vědomém přístupu k tomu, co jíme. A věřte, že vaše tělo vás za tento přístup odmění novou energií a vitalitou.