Dopřejte si zdraví bosou chůzí

Také se někdy těšíte na to, až po celodenním maratonu dorazíte domu, shodíte obuv a ulevíte unaveným končetinám? Říkáte si, jaké by to bylo procházet se jen tak bosi kdekoliv v přírodě a užívat si volnosti, svěžího pocitu a příjemného šimrání trávy? Proč to tedy nezkusit? Není to nic neobvyklého. Uděláte dobře svým nohám i duši.

Vypadá to, jako kdyby se jednalo o nejnovější trend nebo snad výstřelek poslední doby. Málokdo se chce vzdát polobotek, lodiček, tenisek či kozaček a vyrazit do přírody jen tak naboso. Stačí si však uvědomit, že jsme jediní živočichové na této planetě, který své dolní končetiny chrání obuví. Projít se bez bot by pro nás mělo být naopak něco zcela přirozeného. Podívejte se třeba na malé děti. Většina chodí ráda bosky, zatímco jejich obouvání dá někdy práci.

Občas je potřeba zout se

Chůze naboso má blahodárný vliv nejen na unavené nohy, ale na lidský organizmus jako celek. Z každodenního života jsme zvyklí pobíhat po rovném a tvrdém terénu a to určitě není dobře. Procházkou bez obuvi dochází k přirozenému procvičování chodidel, třeba jen ve vašem bytě. Nohám však prospěje zajímavější a členitější povrch, jako je písek nebo oblázky. Dopřejete jim příjemné masáže jako v luxusním salónu. Posílíte tím pružnost a vytrvalost.

Procházkou dostávají bosé nohy nové stimuly, podněty a informace pro mozek a nervovou soustavu. Naše hlava mnohem lépe vnímá pohyb těla, čímž se zlepšuje stabilita a rovnováha. Zároveň jsou drážděny nervové receptory aktivující svaly, které jsou při chůzi v obuvi téměř či zcela nečinné. Dotyk povrchových nerovností, jako jsou oblázky, větvičky, neostrý štěrk, nepřetržitě stimuluje akupresurní body zodpovědné za funkci důležitých tělesných orgánů. Tlakem na reflexní zóny tak přispíváme k jejich správnému fungování.

Nezapomínejme na to, že velmi blízký, osobní kontakt s přírodou má uklidňující účinky. Chození bez obuvi snižuje stres a pomáhá při potížích se spánkem. Je to skutečný balzám na nervy.

Bosé nohy v bezpečí

Spousta lidí má oprávněné obavy ze zranění způsobené šlápnutím na střep nebo jiný ostrý předmět. Většinu z nás to ihned odradí. Naštěstí už nemálo obchodů nabízí takzvané bosé boty s velmi tenkou a odolnou podrážkou, které co nejvíce přibližují chůzi naboso a zároveň chrání před zraněním ostrými předměty.

Na procházku bez bot

Po vzoru zahraniční se i u nás postupně začínají objevovat stezky speciálně upravené pro bosou chůzi. Projděte se kneippovacími chodníky v Nových Hradech nedaleko Českých Budějovic. Kousek od Orlíku nad Vltavou můžete navštívit zážitkový park Zeměráj v Kovářově. Po bosé stezce se také můžete vydat z rakouské obce Schrattenberg k nádherné Kolonádě na vrcholu Lednicko-valtického areálu.

Takový výlet přírodou bez obuvi je bezpochyby skvělou relaxací. Vaše unavené nohy si čas od času odměnu za neustálé pobíhání jistě zaslouží. Užijte si radost z pohybu třeba právě dlouhou romantickou procházkou v trávě.