Hypermobilita

Co se skrývá za tímto pojmem? Jedná se o stav, kdy jsou vazy a klouby více uvolněné a tím pádem i více náchylné ke zranění či zablokování. Za fyziologického stavu nám dostatečně pevné vazy spolu s vyrovnaným svalovým napětím zaručují správnou funkci kloubů a tím pádem i jeho stabilitu. Hypermobilní kloub je takový, který nám umožňuje abnormálně velký rozsah pohybu, tomu pak musí ke stabilizaci pomáhat okolní svaly a jejich úpony, čímž dochází k jejich přetížení a následné bolesti. Tyto klouby se také snáze blokují.

Hypermobilita může být vrozená (stejně tak jako snížená hybnost) či získaná a s věkem a s tím souvisejícími hormonálními změnami se může měnit. Často je spojená s obdobím těhotenství, vzniknout může ale i lokálně např. po úrazech jako je výron kotníku či vykloubení ramenního kloubu.

Mezi nevhodné sporty při hypermobilitě patří takové, při kterých se zvyšují rozsahy pohybů (balet, gymnastika a ve většině případů i jóga) a také ty, kde dochází k nepředvídaným pohybům a tudíž většímu riziku poranění (tenis, squash, basketbal,…) Nejvýhodnější formou cvičení je pak funkční trénink, kdy dochází k celkovému zpevnění těla, při pohybu je ale vždy důležité dbát na to, aby byl kontrolovaný. Také dlouhodobé setrvávání ve statické poloze může vyvolat únavu a bolest svalů. Hypermobilní jedinec má totiž tendenci se do vazů zavěšovat, což může vést např. ke zvýšenému bedernímu prohnutí a následné bolesti zad, které se pak snaží uvolnit protažením či nahříváním, což může na krátkou dobu ulevit, z dlouhodobého hlediska ale spíše škodit. A jak tedy ven z tohoto bludného kruhu? Jednak jsou vhodná již výše zmíněná stabilizační cvičení, zařadila bych také častý pohyb na čerstvém vzduchu či studenou sprchu.

A jak poznat, zda jsem hypermobilní? Poměrně jednoduše… Ve stoji položíte bez problémů bez rozcvičení dlaně na zem, nemáte problém spojit dlaně za zády, prolamují se vám lokty, uděláte provaz, rozštěp… Na první pohled to může sice vzbuzovat obdiv, následky ale nemusí být vůbec hezké. Pokud jste se tedy v tomto článku poznali, pokuste se omezit takovéto pohyby na minimum, abyste předešli případným komplikacím do budoucna.