In-line bruslení je „in“

Zima skončila a teplé jarní dny doslova vybízejí k pohybu venku na čerstvém vzduchu. A právě in-line bruslení, kromě samotné radosti z jízdy, přináší také velice pozitivní účinky na naše zdraví – od posílení stehenních a hýžďových svalů až po zlepšení oběhového a dýchacího systému. A pokud jste nikdy na bruslích nestáli? Zkuste si je vypůjčit na odpolední projížďku a uvidíte, že tento zdravý způsob sportu není žádná věda.

Bruslení – zdravý způsob sportu

Pro mnohé jsou kolečkové brusle synonymem svobody a dobré nálady a není divu, že jakmile se jen trochu oteplí, cyklostezky se inlajnisty doslova hemží. Bruslení, jako mnoho dalších sportů, přináší pocit radosti, uvolnění a možnosti vyčistit si hlavu od běžných starostí. Dle průzkumů při něm spálíme podobné množství kalorií jako při běhaní či jízdě na kole, oproti běhání je však tento druh pohybu daleko šetrnější pro naše klouby a také nás nutí zapojit svaly, které na kole lenoší. Kromě posílení nohou a hýždí tak trénujeme například zádové svaly a rozvíjíme také současně sílu, vytrvalost i koordinační schopnosti. Jízdou na kolečkových bruslích, tak nejen posílíme organismus a uděláme něco pro své zdraví, ale také celkově zvýšíme svoji fyzickou kondici.

Kam vyrazit

Další výhodou in-line bruslení je, že se dá provozovat prakticky všude, kde je rovný asfaltový povrch. A v posledních letech díky rozvoji cyklostezek skvělých bruslařských tras neustále přibývá – každé větší české město má dnes již alespoň jednu kvalitní stezku. Například v Praze si můžete vychutnat jízdu na více než 11 kilometrové stezce po pravém břehu Vltavy, která vede od Vyšehradu až do Zbraslavi. Oblíbená je také trasa z pražské Troje do Zámků, jejíž převážná většina vede po cyklostezkách bez aut a navíc je cestou možné navštívit mnoho zajímavostí – od zoologické zahrady, a Trojského zámku až po přívoz přes řeku Podhoří.

I okolí Prahy je na cyklostezky bohaté. Prozkoumat můžete například příjemnou, osm kilometrů dlouhou, cestu z Kostelce nad Labem do Brandýsa nad Labem. Plánujete-li celodenní výlet, pak se určitě vypravte z Poděbrad do Kolína. Čeká vás více než 17 kilometrová projížďka, která vede převážně po stezkách a cestou se dá i vykoupat ve dvou jezerech.

Jak začít

O tom, že bruslení je u nás čím dál tím populárnější, vypovídá i řada moderních aplikací jako je například Runtastic, Run Keepr, Endomondo a mnoho dalších. Zdarma si je můžete stáhnout do chytrého telefonu a měřit s nimi svůj výkon, sdílet jej na sociálních sítích či si nechat připravit tréninkový program na míru.

Jestliže máte i vy chuť začít, není nic snadnějšího, než absolvovat jednu z mnoha existujících škol in-line bruslení. Z  široké nabídky si vybere opravdu každý – absolvovat můžete skupinové i individuální lekce, dvouhodinový základní kurz, kde se naučíte brzdit a zatáčet, nebo celo-víkendový pobyt pro celkové vylepšení vašeho stylu. Ať už se rozhodnete jízdu na bruslích vyzkoušet sami nebo s instruktorem, nezapomínejte na svou bezpečnost. In-line bruslení sebou totiž spolu s velkou rychlostí nese i poměrně vysoké riziko pádu a proto je vhodné nosit helmu a chrániče loktů a kolen.