Kam na výlet? 3x za krásami vlasti

Už Vás nebaví po dlouhé zimě stále sedět doma? Vezměte si na nohy pevné boty, vzbuďte rodinu, partnera nebo kamarády a pojďte s námi na výlet!

Skalní hrad Sloup

Hrad Sloup

Pokud se rozhodnete vydat na výlet do Severních Čech, určitě navštivte skalní hrad Sloup. Patří mezi nejzajímavější místa v Čechách. Najdete ho v překrásném údolí Dobranovského potoka. Byl vybudován v 35 metrů vysoké pískovcové skále hned vedle romantického hradního rybníku.

Hrad byl založen koncem 13. století a i přes jeho dnešní poustevnický charakter z něj dýchá nezapomenutelná atmosféra.  V 18. století se do něj přestěhoval Samuel Groner, poustevník, který žil v nedaleké jeskyni. Tu ostatně můžete navštívit cestou po turistické stezce od hradu.

Nejhezčí výhled na Sloup je z vyhlídky Na Stráži, nacházející se na Sloupském vyhlídkovém okruhu nedaleko lesního divadla. Tuto vyhlídku si rozhodně nenechte ujít, cesta od hradu k ní trvá něco málo přes čtvrt hodiny.

 

Do Pekla a zpět

Peklo

Kaňonovitým údolím Robečského potoka se vine mezi obcemi Zahrádky a Česká Lípa naučná stezka. Poznáte ji podle toho, že je lemována tisícovkou bledulí.

Českolipské Peklo v údolí Robečského potoka je národní přírodní památkou. Pískovcové podloží umožnilo protékajícímu potoku vymodelovat bizarní skalní útvary.  Území je ceněno především z biologického hlediska jako lokalita bohatá na ohrožené druhy rostlin, jako je bledule jarní, prvosenka vyšší a stulík žlutý. Kromě rostlin tu narazíte i na vzácné druhy živočichů, jako je výr velký, ledňáček říční a skorec vodní.

Celá trasa vede po červené značce a začíná v obci Zahrádky. Na začátku výletu vás překvapí skalní obydlí, do kterých lze volně vejít. Cesta pokračuje pod vlakový viadukt z roku 1898. Jedná se o technickou památku, u které narazíte na první trsy bledulí jarních, které vás od této chvíle budou provázet celou cestu.

Lidovou architekturu jako z pohádky můžete obdivovat v malebné osadě Karba, na kterou navazuje bývalý mlýn. Cesta se svažuje k nivě Robečského potoka, a proto vede po dřevěném chodníčku. Z obou stran vás postupně obstoupí pískovcové stěny. Na cestě jsou i různé průlezy, skalní tunely a samozřejmě lávky.

Cestu malebným údolím lze však absolvovat pouze pěšky, cyklisté sem mají zakázaný přístup umocněný zátarasy, které nelze překonat ani s kočárkem.

 

Drábské světničky

800px-Rovinné_opevněné_sídliště_Hrada_a_Klamorna,_hrad_Drábské_světničky_(9)

Drábské světničky patří mezi nejvyhledávanější místa Českého ráje, a to především kvůli výhledu do okolní krajiny. Na sedmi pískovcových blocích, které se tyčí do výšky 86 až 141 metrů nad údolí, byl před několika staletími  vybudován skalní hrad, který do bitvy u Lipan obývali husité.

Do skalních bloků bylo vytesáno přibližně 30 místností, které byly pospojovány dřevěnými můstky a žebříky. Největší z nich byla téměř 7 metrů dlouhá a 4 metry široká svatyně s kamenným oltářem a vyvýšenou kazatelnou. Kromě místností v pískovci stály na skalách i dřevěné stavby.

Pokud si chcete užít krásné výhledy do okolí, vydejte se po červené turistické značce, která vás provede po okrajích skal. Za dobrého počasí je odsud dobře vidět i Ještěd,  vzdálený vzdušnou čarou několik desítek kilometrů.