Kolo na podzim do sklepa ještě nepatří.

Připravte se na sychravé počasí

 

Babí léto podle teploměru definitivně skončilo. Začíná období zkracujících se dnů, mrholení a plískanic. Přesto bychom na podzimní cyklojízdu neměli zanevřít. Projížďka spadaným listím má také své kouzlo. Kola bychom neměli ukládat do sklepa k zimnímu spánku a těšit se na jaro. Stačí se jen na sychravé počasí připravit. Přinášíme vám proto zaručené rady, na co si dát pozor, abyste neumrzli.

Buďte vidět

Na podzim se brzy a rychleji stmívá. Mlhy, mrholení a delší šero se navíc postarají o špatnou viditelnost i přes den. Ve výbavě na podzimní projížďku bez diskuze nesmí chybět dobré osvětlení kola a reflexní doplňky, zvláště pokud jezdíte v provozu. Nemusíte nutně nosit reflexních vestu, snažte se ale oblékat do lépe viditelného oblečení. Spousta sportovních bund reflexní prvky mají a pomoci mohou také reflexní samolepky na helmě nebo rámu vašeho kola.

Blatníky jsou základ

Zarytí závodníci a dokonce i milovníci úzkých plášťů si před podzimní vyjížďkou montují na kola co nejdelší blatníky. Pamatujte, že délka se počítá, pokud nechcete skončit s promáčenými nohavicemi a botami. Podzimní terény jsou plné bahna a vody, i když právě neprší. Není radno význam blatníků podceňovat.

Klouže to jak na ledu

Napadané listí, hladké dřevo a všudypřítomné bláto dokážou z oblíbené a známé cesty udělat parádní klouzačku, na které si můžete pořádně natlouct. Ovšem i na silnicích ve městech díky vlhku a nižším teplotám není opatrnosti nikdy nazbyt. Pozor dejte hlavně na železných kanálech a tramvajových kolejích. Přejíždějte je zásadně bez zatáčení v co největším úhlu. Také silniční značení nebo kočičí hlavy v historických centrech měst mohou být pěkně zrádné a klouže to po nich jako po namydlené podlaze.

Tepláky s kulichem nezahřejí

Jezdit se dá sice chvílemi v teplákové soupravě, ale věřte, že s přituhující zimou raději zůstanete doma. Přitom existují dostupné varianty zimního oblečení.

Leckoho překvapí, že pro aktivní jízdu na kole stačí pouhé tři tenké vrstvy. Velmi důležité je triko s krátkým nebo dlouhým rukávem z funkčního materiálu, který saje pot a odvádí ho na povrch. Na funkční spodní prádlo přijde zateplený cyklistický dres s dlouhým rukávem. Neměli bychom zapomenout ani na větruodolnou vestu se síťovanou zadní částí. Pro případné zhoršení počasí mějte po ruce větrovku nebo cyklopláštěnku.

Do 7 stupňů si vystačíte s kraťasy, doplňte je zateplenými návleky na kolena. Pozornost věnujte také ochraně rukou a připravte si rukavice s dlouhými prsty. Hlavu před nepříjemným chladem a větrem ochráníte použitím šátku nebo funkční čepicí pod helmou. Provizorně můžete přelepit větrací otvory, ale počítejte se špatným odvětráváním helmy. Jestliže nevlastníte speciální zateplené tretry, oblečte si před jízdou silnější ponožky nebo použijte neprofoukavé návleky.

Stačí pár zásad

Teď už skutečně vaší projížďce nic nebrání. Stačí přizpůsobit styl jízdy zhoršeným podmínkám a držet se pár zásad při oblékání. Pak už nezbývá už nic jiného, než šlápnout do pedálů a užívat si ujeté kilometry podzimním listím.