Krásná jako z reklamy? Jde to i bez chemie!

Umíte si představit, že byste si po náročném dnu dali relaxační koupel a poté se natřeli ropou? Jakkoliv vám možná přijde tato představa absurdní, vězte, že právě to děláme každý den. Většina kosmetických přípravků obsahuje totiž nejrůznější formy produktů získávaných z ropy a další zdraví škodlivé látky. A na co si tedy při výběru kosmetiky dát pozor?

Reklamy kosmetických společností nám slibují hebkou pokožku bez vrásek a vlasy objemu filmových hvězd. Tento cíl jsou však běžné produkty schopny splnit jen krátkodobě. Pravidelné používání kosmetiky s ropnými deriváty totiž způsobuje ucpávání pórů, kožní problémy a rychlejší stárnutí pokožky.

Vyhněte se ropě a silikonům

Na obalu vašeho přípravku sice slovo „ropa“ nenajdete, pokud je zde však uvedena složka s názvem minerální olej, parafín, vazelína, Petrolatum či Propylene Glycol zbystřete svou pozornost- tyto látky mají totiž svůj základ právě v ropě.

Další problematickou složkou je silikon, který se hojně přidává do vlasových přípravků, krémů i make-upů. Silikon sice naši pleť vyhladí, ale je to podobné, jako byste si na obličej dali plastovou fólii, pod kterou pokožka nemůže volně dýchat. Dochází tak k ucpávání pórů a zamezení přirozené regenerace. Ani naše vlasy nejsou ze silikonu nadšené- na první pohled jsou sice lesklejší a získají na objemu, syntetický silikon však způsobuje narušení jejich ohebnosti a vyšší lámavost.

Aby toho nebylo málo, kromě ropných derivátů a silikonu obsahuje většina přípravků také parabeny, díky kterým přípravky vydrží i několik let. U citlivých lidí však mohou právě tyto konzervanty vyvolat alergické reakce a ačkoliv kancerogenní účinky u nich nebyly spolehlivě prokázány, byly právě parabeny nalezeny v tkáních žen, které onemocněly rakovinou prsu.

Vyzkoušejte organickou kosmetiku

Stejnou pozornost, jakou věnujeme například výběru potravin bez éček a konzervantů, je dobré věnovat i nákupu kosmetiky.  Naše pokožka totiž vstřebá až 60% všech látek, které na ni naneseme, a věřte, že vydatný chemický kokteil jí rozhodně neprospívá. Vyzkoušet můžete například certifikovanou organickou kosmetiku, u které máte jistotu, že neobsahuje škodlivé látky. Uvidíte, že vás již po pár měsících vaše tělo odmění zářivou zdravou pokožkou.