Medem proti únavě a vyčerpanosti

Cítíte se unavení, bez energie a bez nálady? Vyzkoušejte pro tento týden náš tip a užívejte denně několik lžic medu, který je právě v zimě tím nejlepším povzbuzovačem.

Med je od nepaměti opěvován a s důvěrou užíván jako elixír mládí i života. Doporučuje se snad proti všem nemocem a neduhům. Zázračné účinky medu nelze zpochybnit. Posiluje obranyschopnost organismu, má schopnost prevence proti chorobám. Tento sladký produkt včel funguje také jako lehký zdroj energie využitelné k rychlému zotavení unavených svalů a při vyčerpanosti organismu.

Co obsahuje med?

Převažují v něm jednoduché cukry, především glukóza a fruktóza. Obsahuje i menší množství vody, bílkoviny a aminokyseliny. Z vitaminů je to především C, A, B1, B2, B6, B12, D, K, E, dále flavonoidy, karotenoidy, organické kyseliny. Z minerálních látek a stopových prvků pak draslík, fosfor, vápník, sodík, chlor, železo, křemík, hořčík, měď, síra a selen.

Med zklidňuje nervovou soustavu

Při stresových situacích, úzkostech či nervozitě si můžeme pomoci konzumací 1 lžíce medu. Organismus obdrží rychlou energetickou vzpruhu a nervový systém se následně zklidní.

Kdo si dá lžíci medu před spaním, podpoří výrazně mozkové funkce. Fruktóza totiž zůstane v játrech připravena celou noc a zásobuje mozek během spánku energií. Ten se tak lépe regeneruje a druhý den lépe funguje.

Medové opojení

Vezměte si hrnek teplého mléka s troškou skořice a do něj vmíchejte 1 až 2 lžičky medu. Tato medová směs vás uvolní a navodí klidný a spokojený spánek. A navíc je v tomto období poslouží i jako prevence proti virům, nachlazení a zánětům horních cest dýchacích.