Načerpejte kaštanové zdraví

Letošní babí léto se opravdu vydařilo, modrá obloha a příjemné teploty přímo lákají k odpoledním procházkám. Příroda vydává své poklady a ze svých toulek si tak domů můžeme přinést mnoho chutných plodin. Kromě tradičních hub, šípků či jeřabin přichází také čas kaštanů. A možná se budete divit, na co všechno se, kromě oblíbených zvířátek na špejli, dají použít. Kaštan neboli jírovec maďal totiž zdaleka neplní jen okrasnou roli, ale má také léčivé účinky. A v jakých případech je vhodné jej využít?

Blahodárné účinky plodů a květů

Jírovec maďal k nám byl dovezen z Balkánu v 18. století.  Lidově bývá tento strom také označován jako kaštan koňský, snad proto, že Turci jeho plod využívali jako posilňující prostředek pro tažné koně. Dříve se hojně využíval při barvení látek a později také jako léčivo například při horečce či zažívacích potížích. A v medicíně je tento strom využíván dodnes.

Je výborný zejména na nejrůznější cévní problémy – od zánětu žil, lámavosti cév, trombózy nebo křečových žil až po hemeroidy. Přispívá k lepšímu prokrvení orgánů, má protizánětlivé účinky a blahodárně působí i na otoky či bolesti kloubů a zad. Navíc snižuje hladinu cholesterolu v krvi a využívá se proto při léčbě cukrovky či jaterních onemocněních.

Vyrobte si kaštanovou tinkturu

Nejširší použití mají plody, ze kterých si snadno doma můžeme připravit léčebnou tinkturu, mast či balzám. Příprava tinktury je jednoduchá – stačí rozdrtit plody, ideálně co nejdříve po nasbírání, a zalít pálenkou. Vyniklou směs je potřeba každý den protřepat a nechat louhovat minimálně 14 dnů, ideálně však měsíc. Poté slijeme a uchováváme na chladném místě. Tinkturou můžeme mazat popraskané vlásečnice na nohách či obličeji nebo jí potírat křečové žíly.

A jak na bolavá záda či klouby? Vyrobte si kaštanový hojivý krém! Stačí nám 3 sáčky potravinářské želatiny, 150 ml kaštanové tinktury a olejíček (například rozmarýn či levandule). Směs vyšleháme, dokud nevznikne jednolitá hmota, a uchováváme v ledničce. Důležitá je trpělivost, kaštanová kúra totiž začne působit až po delší době. Ideální je užívat mast či tinkturu denně po dobu jednoho až dvou měsíců a poté si dát měsíční pauzu.

Je bezpečné vnitřní užívání?

Nejen na podzim si však můžeme dopřát blahodárné účinky kaštanu. Z mladých listů lze připravit olejíčky a z květů si vyrobit sirup, čaj či tinkturu pro vnitřní použití. Kaštan má však mírně toxické účinky a vhodnost jeho vnitřního užívání je nutné předem prokonzultovat s odborníkem. Rozhodně se nedoporučuje jeho konzumace dětem, těhotným či kojícím ženám.

A pokud máte to štěstí, že vás žádné zdravotní problémy netrápí, můžete otestovat některou z lidových pověr. Nošení kaštanu v kapse prý ochrání před zlem, dodá energii, a pokud jej zabalíme do bankovky, čeká nás dokonce bohatství!