Pozitivní účinky saunování

Každý potřebujeme občas dopřát svému tělu i duši absolutní relaxaci a uvolnění. V tomto zimním období je na tuto relaxaci nejvhodnější saunování, které je dávným a v dnešní uspěchané době znovu objevovaným prostředkem k obnovení a upevnění fyzických i psychických sil s blahodárnými léčivými účinky.

Lékaři nám návštěvu sauny doporučují jako účinnou prevenci proti nachlazení, chřipce a dalším infekcím horních cest dýchacích.

Ale saunování má samozřejmě i řadu dalších pozitivních účinků na náš organismus.

Dokáže stimulovat imunitu a zároveň na nás působí relaxačně, podobně jako třeba jóga. Lidé v sauně nikam nespěchají, mohou si tu v klidu popovídat, po zchlazení si jdou lehnout do odpočívárny. Řada z nich si tam najednou uvědomí, jak se jejich tělo i psychika uvolnily a zklidnily. To mívá vliv rovněž na lepší spánek.

Dalším příznivým jevem je, že při pocení odejde z těla spousta škodlivých látek. A pokud při saunování lijeme na horké kameny vodu, vdechujeme páru, která zvlhčuje dýchací cesty a pomáhá jejich přirozenému čištění.

Blahodárný vliv má saunování také na klidnější činnost srdce, uvolnění dýchacích cest, zmírnění bolesti kloubů a svalů. Návštěvou sauny prospíváte též své duševní pohodě, kdy dochází k ústupu nervozity či případné migrény. Tělo se zde silně okysličuje, rozšiřují se kožní póry a cévy, nastane tedy lepší dýchání kůže a prokrvení končetin.

Díky silnému pocení jsou z těla vylučovány též škodlivé látky. Při pravidelném saunování vám bude pozitivním výsledkem celková otužilost těla a vyšší odolnost proti infekcím. Saunování má také příznivý kosmetický účinek, zlepšuje se vláčnost kůže, její svěžest i vzhled.

Před návštěvou sauny
Saunu může navštěvovat každý zdravý člověk (u nemocných musí vždy rozhodnout lékař). Pro optimální průběh saunování je třeba dodržovat určité zásady: organismus před saunováním by měl být „v pohodě“, každý by si měl vyhradit dobu v délce cca 90 minut. Člověk by neměl být hladový, ale ani s plným žaludkem. Před saunováním odložíme veškerý oděv, ve sprše je třeba se pořádně omýt. Před vstupem do prohřívárny je nutné se pečlivě osušit, abychom nezvyšovali vlhkost v prohřívárně.

Optimální teplota v sauně
Pro regenerační účely se doporučuje teplota vzduchu v potírně mezi 80 a 100°C při relativní vlhkosti 5 %. Vyšší teplota je pro regenerační účely nevhodná. Tato teplota je měřena nejméně 1 m od tepelného zdroje ve výšce 150 cm nad zemí a nejméně 20 cm od stěny. Nejvyšší teplota je u stropu, kde by neměla přesáhnout 110°C a nejnižší na podlaze – okolo 40°C.

Doporučená doba pobytu v sauně
Je však nutné poznamenat, že saunování je individuální požitek, a proto jej musí každý jednotlivec vyzkoušet a najít ten nejvhodnější způsob. Individuální je především doba pobytu v potírně. Délka pobytu je značně rozdílná, většinou se hovoří o délce okolo 10-ti minut. Je potřeba zdůraznit, že při saunování dětí dochází k přehřátí velmi rychle, a tedy i délka pobytu v potírně musí být úměrně kratší. Spolehlivým ukazatelem skončení pobytu v potírně je nástup mohutného pocení.

Ochlazení
Po přehřátí následuje rychlé zchlazení. I rychlost zchlazení je individuální záležitostí – nejpomalejší účinek má přechod do studeného vzduchu, o něco rychleji působí studená sprcha, nejrychleji potom skok do bazénku se studenou vodou o teplotě 8–12°C.
V regeneraci se doporučuje co nejrychlejší zchlazení, tedy skok do bazénku. Toto zchlazení není nepříjemné, protože většinou dochází k paradoxnímu pocitu tepla, který je vyvolán velmi intenzivním podrážděním ohromného počtu kožních termoreceptorů. I zde je doba pobytu v bazénku záležitostí „příjemného pocitu ze zchlazení“. Po určité době začne každý pociťovat chlad, někdy až mrazení a bodání, a to je ten nejlepší okamžik pro ukončení procedury. U veřejných saun se z hygienických důvodů požaduje sprchování před i po každém vstupu do prohřívárny.
Tento proces – tedy prohřátí a zchlazení – se opakuje dvakrát až třikrát. Větší počet se v regeneraci nedoporučuje. Účinek tepla je možno v potírně zesílit kartáčováním.

Odpočinek                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Třetí etapou je pobyt v odpočívárně, kde je vhodné zavinout se do nějakého prostěradla a zůstat nějakou dobu v klidu.

Po každém prohřátí a zchlazení si dopřejte odpočinek cca 15 min. po posledním opakování by měl přijít delší odpočinek min. 30 minut v odpočívárně s doplněním tekutin (samozřejmě těch nealkoholických), popř. lehkým občerstvením.

DESATERO EFEKTIVNÍHO SAUNOVÁNÍ

1. Před prvním vstupem do potírny se důkladně osprchujte a následně pořádně osušte.
2. V sauně si lehněte nebo sedněte na ručník a masírujte si povrch těla – prokrvíte krevní oběh a zároveň z těla dostanete odumřelé kožní buňky.
3. Dýchejte jen ústy! Suchý vzduch při dýchání nosem vysušuje sliznici a způsobuje bolesti hlavy. Dobu volte podle sebe, ale doporučujeme 10–12 minut.
4. Při pocení můžete velmi lehce hladit a otírat povrch těla, což pomáhá otevírat kožní póry a vyplavovat nečistoty z kůže.
5. Po dokonalém prohřátí, což je cca 10–12 minut opusťte saunu a opláchněte se pod vlažnou sprchou pro odstranění potu. Teprve poté se zchlaďte ve studené vodě v bazénu.
6. Několikrát se v bazénu ponořte a vynořte, zabalte se do prostěradla a relaxujte.
7. Saunovací proces po 15 minutách zopakujte maximálně třikrát (záleží, jak se cítíte).
8. Po posledním ochlazení se opláchněte vlažnou vodou bez mýdla a omyjte si vlasy vodou.
9. Do odpočívárny vstupujte již ochlazeni. Na lehátku se přikryjte a odpočívejte alespoň půl hodiny.
10. V průběhu saunování doplňujte tekutiny!