Vyhněte se častým plaveckým chybám

Jak na kraul, prsa a znak

Plavání patří mezi nejzdravější druh pohybu, protože při něm nezatěžujeme naše klouby a páteř. Je tedy vhodnou volbou nejen pro ostřílené sportovce, ale i pro začátečníky bez velké fyzické kondice.  A jak tedy správně plavat prsa, kraul či znak?

Uvolněná poloha hlavy je základ

Abychom mohli čerpat všechny benefity plavání, je důležité osvojit si správnou techniku. Mezi nejčastější chyby patří nesprávná poloha hlavy a dýchání nad hladinou. Pokud plaveme s hlavou nad vodou, naše tělo ve vodě spíše stojí, než leží. Nejenže tak zbytečně namáháme páteř, ale vytváříme ve vodě velký odpor, který nás brzdí, a proto jsme rychleji unavení.

Základním pravidlem správného plavání je tedy mít hlavu v neutrální poloze- ani předkloněnou, ani zakloněnou. Trénovat tuto polohu můžeme i na suchu. Stačí se posadit a představit si, že nás někdo vytahuje z temene hlavy kolmo vzhůru. V této poloze pak zatlačíme bradu lehce dozadu, až nám vzniknou „dvě brady“. Pokud cítíme jemné pnutí krční páteře, víme, že jsme našli správnou pozici. Ve vodě je pak nejjednodušší tuto polohu trénovat na zádech s rukama u těla.

Umíte plavat prsa?

Mezi nejrozšířenější a nejstarší styly plavání patří prsa. Výhodou této techniky je snadná orientace ve vodě, tento styl je však náročný na správnou koordinaci pohybů. Pokud jde jedna noha rychleji než druhá, je to chyba. Obě nohy by se totiž měly odrážet současně. Správný záběr vychází z kolenou, které ovšem nekrčíme pod břicho či do stran. Často chybujeme i při záběru rukama. Paže by měly provádět tempo jen po prsa a ruce nesměřujme doširoka, ale šikmo dolů.

Jak na nejrychlejší styl

Kraul patří k nejrychlejším stylům plavání, protože při něm naše tělo čelí nejmenšímu odporu vody. Pro správné provedení této techniky je důležité dát si pozor na to, abychom rukama dotáhli záběr až do konce. Ruce jdou podél osy těla a nijak je nekřížíme ani nenatahujeme. Další častou chybou je vynoření celé hlavy při nádechu. Hlava by měla vždy zůstat v prodloužení těla a nadechujeme se při jejím vytáčení do stran při každém třetím tempu. A pozor musíme dávat i na nohy! Jejich pohyb by měl vycházet z kyčlí a nikoliv kolenou.

Odpočinek na zádech

Nejzdravějším stylem plavání je znak, kdy splýváme na vodě na zádech. Zásadní je zde správný pohyb rukou, které se pravidelně střídají. Právě dohánění paží patří mezi nejčastější chyby tohoto způsobu plavání. Důležitá je i správná poloha těla – hýždě nesmí být příliš nízko ve vodě.

Pro koho je plavání vhodné

Plavání je vhodná pro každého, od profesionálních sportovců až po ty, kteří se sportem začínají. Velké oblibě se těší také mezi lidmi trpícími bolestmi zad či artrózou a těhotnými ženami. Ve vodě totiž vážíme přibližně jednu desetinu naší normální váhy a rozsah našich pohybů je zde tak mnohem větší. Plavání přispívá také k zvýšení naší celkové kondice, protože při něm využíváme všechny hlavní svalové partie. Pomáhá udržovat zdravé srdce a plíce a je skvělým pomocníkem i při redukci váhy. A navíc má voda masážní účinky a tak nejenže si při plavání zacvičíme, ale naše tělo se i krásně uvolní.